W grudniu Dolny Śląsk nawiązał współpracę z Autonomiczną Republiką Adżarii. Jest to integralna część Gruzji, leżąca nieopodal granicy z Turcją. Pierwszym efektem kooperacji będzie Polsko-Gruzińskie Forum Biznesu, które odbędzie się 26 lutego we Wrocławiu.

1. Obiecująca współpraca

W grudniu wraz z delegacją Dolnego Śląska udaliśmy się z misją gospodarczą do Batumi – stolicy Autonomicznej Republiki Adżarii. Jest to integralna część kraju położona nieopodal granicy z Turcją. Między innymi dzięki inwestycjom zagranicznym rozwija się tu w szybkim tempie gospodarka. Rozwinięty jest przemysł petrochemiczny, stoczniowy oraz spożywczy. W Batumi – stolicy regionu znajduje się największy port na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu. Potencjał turystyczny Adżarii dostrzegają największe firmy z branży turystycznej. Bliskość Gór Kaukaskich oraz Morza Czarnego to jedne z powodów, dla których wybudowano tu hotele Hiltona i Sheratona. Batumi jest stolicą regionu i trzecim największym miastem Gruzji. Liczy 160 tys. mieszkańców. Znajduje się tu siedziba Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego.

2. Trzy filary

Wspólnie z gruzińskimi partnerami zdecydowaliśmy o oparciu współpracy pomiędzy regionami na trzech filarach: gospodarce, edukacji i turystyce. Odbyliśmy szereg spotkań m.in. z adżarskim rządem oraz tamtejszymi przedstawicielami biznesu i uczelni wyższych. Uniwersytet w Batumi podpisał porozumienie z dwoma dolnośląskimi uczelniami. Zdecydowaliśmy, że w lutym odbędzie się polsko-gruzińskie forum biznesowe.

3. Współpraca przedsiębiorstw dolnośląskich i adżarskich

Polsko-Gruzińskie Forum Biznesowe odbędzie się 26 lutego we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Będzie to doskonała okazja do nawiązania kontaktu przedsiębiorców dolnośląskich i adżarskich. Poniżej umieszczam linki z programem Forum, wstępną listą firm ze strony gruzińskiej oraz formularzem zgłoszeniowym dla uczestników.

4. Dla kogo?

Szczególnie zainteresowane wejściem na rynek gruziński powinny być przedsiębiorstwa specjalizujące się w budownictwie, (inwestycje hotelarskie, infrastruktura drogowa), odnawialnych źródłach energii (80% energii produkowanych jest w Gruzji w ramach OZE, a zapotrzebowanie będzie rosnąć), audytach energetycznych, gospodarce komunalnej (odpady i przetwórstwo śmieci, oczyszczalnie ścieków, tabor komunikacji miejskiej, oświetlenie ulic oraz budynków użyteczności publicznej), a także sektor spożywczy (duży potencjał importu cytrusów z tego kierunku przez Turcję – drogą lądową, przez Morze Czarne – z portu w Batumi lub Poti, a także potencjał branży przetwórczej oraz taniej produkcji i reeksportu na rynek europejski).